Kokosovo ulje – otrov ili supernamirnica?
Već smo navikli na bombardiranje medija totalnim s******!
I nema nikakvog problema dok članci govore o obitelji Kardashian, ljubavnim problemima Justina Biebera i bizarnim izjavama svjetskih vođa.
Situacija se u potpunosti mijenja kad govorimo o fit tijelu i super raspoloženju.
Odlučivati o kvaliteti određene namirnice bez stručne podloge je po meni ZLOČIN.MEDIJI DALI OZNAKU »OTROV«, PO SVIJETU SPAŠAVA ŽIVOTE
Prvenstveno, govorimo o voću zbog kojeg su preživjeli određeni narodi jer na njegov račun konzumiraju približno 60% cijelog dnevog unosa.
I oprez…
Riječ je o dijelu čovječanstva koje se može pohvaliti odličnim zdravstvenim stanjem.
Praktički ne poznaju bolesti srca i krvnih žila, nemaju problem sa suvišnim masnoćama i u jako su dobroj kondiciji.Da ne budeš klasična »ovca« koja slijepo slijedi sve ostale, u današnjoj objavi ti otkrivam činjenice iza kojih stoje istraživanja - o kokosovom ulju, odnosno maslacu.
Znaš li da Formuli za fit tijelo, koja sadrži sve elemente uspješnog mršavljenja, odnosno preoblikovanja tijela, vjeruje već više od 12.000 mojih štićenika?
Konačnu odluku o korištenju prepuštam tebi.
PITANJE ZBOG KOJEG ĆE TVOJA ODLUKA BITI JASNA I JEDNOSTAVNA
Prije nego što padne odluka o tome što je dobro, odnosno zdravo, ili nije, moramo se upitati…
… ZAŠTO? Zašto uopće dolazi do svađa, velikih nedoumica i neslaganja kad se priča o KOKOSOVOM ULJU. Zapravo ti je potrebno samo nekoliko informacija i odmah ćeš znati u koju skupinu pripada određeni proizvod.U ovom slučaju stvar nije toliko jednostavna, a svađama se ne nazire kraj.
Ali, gdje uopće zapinje?
Kokosovo ulje je namirnica s izrazito visokim udjelom masnih kiselina. Već to je podatak zbog kojeg se oglašavaju mnogi sumnjičavi.
Oboje znamo da su masnoće nužne za neometano djelovanje organizma, apsorpciju vitamina, dobro raspoloženje, super preobrazbu i tako dalje.
One mogu biti i razlog zbog kojeg se boriš sa suvišnim kilogramima, te se u svom tijelu ne osjećaš dobro i imaš problema sa samopouzdanjem.
Moguće je da ti je neka od ovih situacija jako dobro poznata.
Da ne izgubimo fokus, o tome neki drugi put…
Moraš razumjeti da je razlika u sastojcima ono o čemu ovisi kako će određene masne kiseline koje inače spadaju u istu skupinu makronutrijenata utjecati na tvoj organizam.
Dijelimo ih u dvije skupine:- nezasićene odnosno masne kiseline dobre za organizam
- zasićene masne kiseline, koje mnogi izbjegavaju.
KAD ČUJEMO RIJEČ “Z*******”, TJELESNA TEŽINA ODMAH SKOČI
Ako se pojavila sumnja već kod podatka da je riječ o namirnici s visokim udjelom masnoća, sljedeća će te informacija baciti na guzicu.Vjerovali ili ne, približno 90% masnih kiselina u kokosovom ulju je…
ZASIĆENO. Ali oprez!Prije nego što konačno odlučiš i zapečatiš si sudbinu, želim ti otkriti neke ključne podatke. Garantiram ti da će jako promijeniti tvoje razmišljanje o korištenju kokosovog ulja.
Da ne bi bilo zabune…
Priča na ovoj točki tek počinje, a kraj nije ni približno ono što ti se mota po glavi.
RAZLIKA IZMEĐU ZASIĆENIH MASNOĆA KOJA ŠOKIRA MNOGE
Iako sam spomenuo da se masnoće dijele u dvije veće skupine, dakle nezasićene i zasićene, i unutar tih skupina postoje velike razlike.
Prije svega, podatak o duljini masnih kiselina je izuzetno važan.
To je nešto o čemu je ovisno kako se određena masna kiselina probavlja u tvojem tijelu i kakav utjecaj ima na tvoj organizam.
Ako uspoređujemo kokosovo ulje s ostalim, klasičnim izvorima zasićenih masnoća, brzo ćemo vidjeti konkretnu razliku.
Mislim na stvarno konkretnu razliku.
PRIBLIŽNO POLOVICA PRIPADA ČUDESNOJ, SREDNJELANČANOJ MASNOJ KISELINI
Kako je razvidno iz donjeg grafa, najveći dio, približno 50 posto svih masnoća u kokosovom ulju predstavlja laurinska masna kiselina.Ako ti taj podatak u ovom trenutku ne govori gotovo ništa…
… bez brige.
Sljedeći dio će se pobrinuti da tvoja odluka o tome hoćeš li uvrstiti kokosovo ulje na svoj jelovnik ili ne bude jako jednostavna.
KAD TRI SLOVA PROMIJENE GOTOVO SVE
Za razliku od većine ostalih masnih kiselina koje nalazimo u namirnicama s visokim udjelom zasićenih masnoća i koje spadaju u skupinu dugačkih lančanih masnih kiselina, laurinska masna kiselina spada u srednjelančane masne kiseline, poznate pod kraticom MCT.
Za razliku od ostalih, MCT masne kiseline se probavljaju potpuno drugačije i naš ih organizam puno lakše koristi kao izvor energije i načelno ih ne skladišti kao suvišnu masnoću.
Naravno, to nije glavni razlog zbog kojeg moraš skakati od veselja i već danas uvrstiti kokosovo ulje na svoj jelovnik.
Najzanimljiviji dio tek dolazi na red.
UZ OVU NAVIKU DO NIŽEG UDJELA SUVIŠNE MASNOĆE
Prvi podatak zbog kojega kokosovo ulje pridobiva na broju obožavatelja su rezultati istraživanja koja su potvrdila da MCT masnoće pospješuju tvoju probavu, što znači da u razdoblju od 24 sata zbog srednjelančanih masnih kiselina trošiš 5 posto više kalorija.
To ti se ne čini kao puno?
Idemo napraviti izračun i reći ovako…
5% više iskorištenih kalorija (*kcal) je jednako 120 kalorija (*kcal) dnevno. [prosječna vrijednost s obzirom na dnevni kalorijski unos]
A ako to pomnožimo s brojem dana u jednom mjesecu, dobivamo sljedeću vrijednost.
120 kcal*30 dana=3600 kcalAko te kalorije, odnosno energiju, pretvorimo u trošenje suvišnih masnoća, to znači da samo zbog ove navike u mjesec dana možeš (u idealnim uvjetima) izgubiti ½ kilograma suvišne masnoće, što je super podatak.
Tako smo opet potvrdili da nije važno samo koliko kalorija konzumiraš, nego je važno je čime ih unosiš u tijelo.
Više o tome možeš pročitati ovdje: www.goldentree.hr/113-zašto-sve-kalorije-nisu-jednakeZBOG SAMO 2 ČAJNE ŽLIČICE DO LJEPŠEG TRBUHA
I ako ti se ovo čini kao “wooow” podatak, brzo nastavi čitati dalje.S obzirom na to da smo pričali o trošenju suvišnih masnoća, moram ti brzo otkriti i sljedeće rezultate istraživanja koji govore još više o korištenju suvišnih masnoća zbog kokosovog ulja, odnosno MCT masnoća.
U istraživanju koje je trajalo 12 tjedana i u kojem je sudjelovalo 40 žena između 20 i 40 godina koje su svaki dan konzumirale 2 čajne žličice kokosovog ulja, došli su do zaključka da je došlo do konkretnog smanjenja indeksa tjelesne mase, a smanjio se i…
…opseg na predjelu trbuha.I da ne bi bilo zabune, žene u istraživanju nisu napravile nikakvu drugu promjenu u načinu života.
Jedina razlika je u tome da su na svoj jelovnik uvrstile kokosovo ulje.
Ali kao što znaš, izgled nije ni blizu sve.
ŽIVOT JE PUNO VIŠE OD SAMO FIT TIJELA
Zato uvijek naglašavam da bit preobrazbe odnosno zdravog životnog stila nije samo fit tijelo, nego i kako se u njemu osjećaš.
Zato ti otkrivam još pozitivnih posljedica za koje je zaslužna ova supernamirnica.
A koje su one?
Za samo raspoloženje i zdravlje mi se kao jako važan podatak čini to da zasićene masnoće koje se nalaze u kokosovom ulju nemaju negativan utjecaj na razinu kolesterola.
Ako netko tvrdi drugačije, prvo ga pitaj na koji kolesterol točno misli.
Tako je!
- HDL odnosno kolesterol za zdravlje,
- LDL kolesterol, onaj čije visoke vrijednosti mogu biti jako opasne za naš život.
A kako vrijedi generalno pravilo da zasićene masne kiseline negativno utječu na razinu lošeg, LDL kolesterola, većina je kokosovo ulje uvrstila na popis zabranjenih namirnica.
Kao što već znamo, čak i zasićene masne kiseline među sobom imaju velike razlike.
I ne samo to da srednjelančane masne kiseline koje se nalaze u kokosovom ulju nemaju negativan utjecaj na LDL kolesterol, nego još brinu da se razina zdravog, HDL kolesterola, čak i povećava.
Ako mi ne vjeruješ, ispod sam ti priložio i linkove na dva istraživanja.
S OVIM NEPRIJATELJEM SE BORI VIŠE OD POLOVICE HRVATA
A kako prema nekim podacima u Hrvatskoj više od 60 posto stanovnika ima povišenu razinu kolesterola, to je svojstvo MCT masnoća izuzetno važno.
Siguran sam da znaš koliko snažan utjecaj na naše zdravlje ima spomenuti odnos između dobrog i lošeg kolesterola.
Veća potrošnja kalorija, manji opseg struka, niži udio suvišnih masnoća, niži indeks tjelesne mase, pozitivan utjecaj na odnos dobrog i lošeg kolesterola - sve su to pozitivne posljedice koje donosi uživanje kokosovog ulja.
Ali popis se nastavlja.
USPORAVA PROCES STARENJA…ŠTO, TKO, KAKO
Uz sve nabrojano, ne smijemo zaboraviti da kokosovo ulje djeluje antioksidativno, što znači da smanjuje oksidativni stres, usporava starenje, pozitivno djeluje na imunitet i poboljšava probavu.
S obzirom na sve pozitivne posljedice konzumiranja kokosovog ulja, mnogi bi pomislili da je sve skupa malo nategnuto, ali nije.
Istraživanja su ta koja opet i opet potvrđuju koliko je to kvalitetna namirnica.
Bez ikakve sumnje kokosovo ulje možeš svrstati u skupinu “SUPERNAMIRNICA”.A KAKO IZABRATI ONO PRAVO
Prije nego otrčiš u dućan, priznajem, i ja sam otrčao čim sam saznao o koliko je kvalitetnoj namirnici riječ, još nekoliko stvari o tome koji proizvod odabrati.
S obzirom na to da se kokosovo ulje dobiva na više načina, proizvode dijelimo na dvije veće skupine:- RBD ulja (rafinirana, izbijeljena i obogaćena mirisom)
- »djevičanska ulja«.
Sam osobno uvijek biram ovo potonje, jer u načelu nema dodanih kemikalija i termički je obrađeno na nižoj temperaturi.
Rezultat takve obrade je prava aroma i okus te visoka prisutnost polifenola.
KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU ULJA I MASLACA
I još jedna informacija, da ne bi bilo zabune.
Kokosovo ulje i kokosov maslac se razlikuju samo po agregatnom stanju, što znači da i jedno i drugo možeš koristiti za obogaćivanje jelovnika, a služe i kao odlične opcije pri kuhanju i pečenju.
Zašto?Zato što su zasićene masne kiseline u kokosovom ulju iznimno postojane pri visokim temperaturama, što znači da pri zagrijavanju ne nastaju škodljive tvari (trans masne kiseline).
SAMO OPTIMALNE KOLIČINE SU ONE KOJE DOLAZE U OBZIR
Unatoč svim pozitivnim posljedicama, upozoravam te da ako konzumiraš veće količine ove supernamirnice, to ne znači još brži napredak i da ćeš se još bolje osjećati.
Kao i uvijek kad govorimo o prehrani, ne smijemo zaboraviti na optimalne količine.
A koliko je kokosovog ulja pametno konzumirati?
Sudeći po zadnjim istraživanjima, stručnjaci smatraju da je 30 mililitara, odnosno 2 čajne žličice ulja, optimalna dnevna količina.
Naravno, zbog svih mogućih faktora moguća su neka odstupanja. Praktički je nemoguća misija da za sve vrijede ista pravila.
Siguran sam da smo uz pomoć svih istraživanja i objašnjenja dokazali koliko je kvalitetna ova namirnica.
I nadam se da ćeš barem razmisliti o tome da kokosovo ulje ili maslac uvrstiš na svoj jelovnik. Garantiram ti da ti neće biti žao, jer znam koliko je super osjećaj kad se u svom tijelu osjećaš odlično i kad uživaš u svakoj minuti dana.
Ako se pojavi bilo kakvo pitanje, što prije ga postavi u komentar ili ga pošalji na e-mail info@goldentree.hr i rado ću ti odgovoriti.IZVORI:
- Twenty-four-hour energy expenditure and urinary catecholamines of humans consuming low-to-moderate amounts of medium-chain triglycerides: a dose-response study in a human respiratory chamber. - Dulloo AG, Fathi M, Mensi N, Girardier L. - Medium- versus long-chain triglycerides for 27 days increases fat oxidation and energy expenditure without resulting in changes in body composition in overweight women. - St-Onge MP, Bourque C, Jones PJ, Ross R, Parsons WE. - Effects of dietary coconut oil on the biochemical and anthropometric profiles of women presenting abdominal obesity. - Assunção ML, Ferreira HS, dos Santos AF, Cabral CR Jr, Florêncio TM. - Beneficial effects of virgin coconut oil on lipid parameters and in vitro LDL oxidation. - Nevin KG, Rajamohan T. - Influence of virgin coconut oil on blood coagulation factors, lipid levels and LDL oxidation in cholesterol fed Sprague – Dawley rats - K.G. Nevin, T. Rajamohan - Fatty Acids and Derivatives as Antimicrobial Agents - Jon J. Kabara, Dennis M. Swieczkowski, Anthony J. Conley, Joseph P. Truant - Equivalence of lauric acid and glycerol monolaurate as inhibitors of signal transduction in Staphylococcus aureus. - Ruzin A, Novick RP. - In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria. - Ogbolu DO, Oni AA, Daini OA, Oloko AP.