Prerano starenje: 7 čimbenika koji uzrokuju prebrzo starenje
Da nas godine ne štede činjenica je od koje nitko ne može pobjeći.
Ipak, postoji konkretna razlika između pojedinaca koji zrače mladenačkom energijom u 60-ima, 70-ima, pa čak i 80-ima i onih koji svoje prve bore i sijedu kosu otkriju prije tridesete.
Razlog zašto ovaj proces odmah privlači pažnju leži u činjenici da su znakovi starenja najprije vidljivi na svima vidljivom području...
Na tvojoj koži, točnije na licu.
Zašto?
Nakon 25. godine tvoje tijelo počinje gubiti sposobnost proizvodnje kolagena – proteina koji ima ključnu ulogu u izgledu tvoje kože.
Naravno…
Uglavnom, to je sasvim normalan i bezopasan proces, ali ga ne smiješ koristiti kao izgovor.
Jednostavno zato što, ako ne živiš zdravo, možeš ostarjeti puno brže nego inače – a to naravno nitko ne želi.
Pa ako se slažeš s ovime i u interesu ti je da što dulje zadržiš svoj mladolik izgled, svakako čitaj dalje.
SADRŽAJ:- ŠTO ZNAČI PREURANJENO STARENJE?
- POČETNI SIMPTOMI PREURANJENOG STARENJA
- UZROCI PRERANOG STARENJA
- KAKO USPORITI PRERANO STARENJE KOŽE?
ŠTO ZNAČI PREURANJENO STARENJE?
Prvo, pogledajmo na brzinu što se zapravo smatra preuranjenim starenjem.
Preuranjeno starenje obuhvaća skupinu pojava kod kojih se znakovi starenja javljaju brže ili u znatno izraženijem obliku nego inače. U rijetkim slučajevima te su promjene posljedica genetskih bolesti koje se klasificiraju kao progeroidni sindromi – među najpoznatijima su Wernerov i Hutchinson-Gilfordov sindrom zbog kojih se znakovi starenja javljaju već u ranoj dobi (naravno, riječ je o ekstremnim slučajevima ).U većini slučajeva uzroci preranog starenja povezani su, naravno, s nezdravim životnim navikama, koje, između ostalog, otkrivamo u nastavku.
POČETNI SIMPTOMI PREURANJENOG STARENJA
Kad tijelo počne prerano starjeti, prve znakove prvo primijetiš na koži, a tek onda ih osjetiš iznutra.
Ako već prije 35. godine primijetiš jedan ili više dolje navedenih simptoma, to je znak da trebaš promijeniti svoj životni stil.
Govorimo o znakovima upozorenja kao što su:
- izražene bore,
- pigmentacija,
- opuštena koža,
- slabost i gubitak mišićne mase,
- kronični umor,
- nakupljanje masti oko trbuha (visceralna mast),
- nesanica,
- problemi s pamćenjem i koncentracijom,
- bol u zglobovima...
Prerano starenje obuhvaća grupu pojava kod kojih se znakovi starenja javljaju brže od normale. Posebne grupe namirnica pomažu u usporavanju starenja, zato ih je preporučljivo uključiti u prehranu - to su uglavnom antioksidansi, probiotici i omega 3 masne kiseline.
Da znaš što trebaš promijeniti, prvo moraš razumjeti zašto uopće dolazi do preuranjenog starenja.
UZROCI PRERANOG STARENJA
GENETSKE PREDISPOZICIJE
Genetika može biti kriva za prerano starenje.
Progerija je izuzetno rijetka bolest za koju je odgovoran jedan gen. Gen LMNA proizvodi protein koji drži jezgru stanice zajedno.Mutacija u ovom genu uzrokuje proizvodnju progerina, abnormalnog proteina koji se nakuplja u stanicama i čini ih nestabilnima. Progerin se nakuplja i kod ljudi koji nemaju ovu bolest, a organizam zdravih osoba ga razgrađuje bez problema.
PREKOMJERNO IZLAGANJE SUNCU
Za razliku od progerije, prekomjerno izlaganje suncu je na drugom kraju spektra.
To je glavni uzrok preranog starenja.
UVA zrake uzrokuju bore jer prodiru duboko u epidermu i oštećuju kolagen i elastin koji se brinu za strukturu kože. Prerano starenje kože uzrokovano pretjeranim izlaganjem UVA zrakama poznato je i kao fotostarenje.Dok UVB zrake prodiru samo kroz epidermis, gdje se između ostalog nalaze i melanociti.
Oni proizvode melanin – pigment odgovoran za boju kože, kose i očiju. Utječući na melanocite, UVB zrake uzrokuju hiperpigmentaciju i opekline, dok su UVA zrake jedan od glavnih krivaca u većini slučajeva raka kože.
ALKOHOL I PUŠENJE
Na strukturu i izgled kože negativno utječu i prekomjerna konzumacija alkohola i pušenje.
Većina dermatologa pušače prepoznaje po izgledu lica, jer otrovne tvari razgrađuju kolagen i elastin u koži, koja posljedično gubi sjaj i postaje više naoboranija nego inače.
S druge strane, prekomjerna konzumacija alkohola opterećuje mnoge organe - najviše pati jetra, što se odražava i na tvojoj koži (osip, požutjela koža i "paučaste vene").
STRES
Kratkotrajni stres je neizbježan dio života i nije toliko štetan.
No pretjerani, dugotrajni stres krivac je za mnoge bolesti suvremenog svijeta: bolesti srca, rak, Alzheimerova bolest pa čak i kraći život samo su neke od posljedica kroničnog stresa.
Srećom, o stresu i hormonu kortizolu koji se luči u stresnim situacijama već imamo dosta znanja, zato vjerujemo da svatko može naučiti kako tu "zvijer" barem djelomično ukrotiti.
Naravno, posljedice stresa odražavaju se i na tvojem licu - podočnjaci oko očiju, bore zbog naprezanja mišića lica pa čak i bijela kosaONEČIŠĆENJE ZRAKA
Slično kao i kod kroničnog stresa, od atmosferskog zagađenja također je teško pobjeći.
Nije tajna da zagađeni zrak negativno utječe na svaku stanicu u tvojem tijelu, a na starenje kože posebno utječu slobodni radikali – to su molekule s neparnim brojem elektrona koje se proizvode u tijelu tijekom normalnih oksidacijskih procesa, poput metabolizma i disanja, a s druge strane, slobodni radikali su posljedica zagađenog zraka, stresa i unošenja štetnih tvari u tijelo i ne zaboravi da oni putuju tvojim tijelom s jednim jedinim ciljem – pronaći elektron koji nedostaje i kojeg osiguravaju antioksidansi.Ako je broj slobodnih radikala u tijelu veći od broja antioksidansa, govorimo o oksidativnom stresu koji nastaje kada slobodni radikali oštećuju zdrave stanice, proteine pa čak i DNK kako bi postigli svoj cilj.
Oksidativni stres je uzrok preranog starenja i mnogih drugih bolesti, poput visokog krvnog tlaka, bolesti srca i neurodegenerativnih bolesti.
NESANICA
Tijekom sna tijelo se liječi i regenerira.
Za optimalnu regeneraciju preporučuje se 7-8 sati odmora. Dobrobiti kvalitetnog sna su brojne: poboljšano pamćenje i koncentracija, jak imunološki sustav, još bolji rezultati treninga i manja želja za nezdravim grickalicama.
San također igra važnu ulogu u neutraliziranju slobodnih radikala...
Tu funkciju obavlja melatonin - hormon sna koji noću luči tvoj mozak i smatra se jednim od najjačih antioksidansa, stoga preporučamo da san staviš na prvo mjesto u borbi protiv preranog starenja.
NEPRAVILNA PREHRANA
Od svih navedenih uzroka, glavni se nedvojbeno krije u tvojoj prehrani.
Uravnotežena prehrana je ono što u najvećoj mjeri određuje izgled tvoje kože.
Pretjerana konzumacija potencijalno opasnih tvari, poput jednostavnih šećera i transmasti, pokreće štetne procese u tvojem tijelu.
Jedna od onih koja je posebno opasna za tvoju kožu je glikacija - kemijska reakcija u kojoj se šećeri vežu za proteine i lipide, što rezultira tako zvane završne proizvode napredne glikacije.
Budući da su proteini i lipidi oštećeni u procesu glikacije, više ne mogu obavljati svoje zadatke. Ako se šećer veže na kolagen ili elastin, oboji gube čvrstoću i elastičnost, što se očituje opuštenom kožom i borama.Među ostalim, glikacija utječe na kožnu barijeru, budući da se šećeri mogu vezati na lipide koji djeluju kao "ljepilo" između stanica kože - ovdje na primjer spadaju ceramidi, kolesterol i masne kiseline.
Ako su oštećeni, kožna barijera više ne može obavljati dvije glavne funkcije važne za zategnutu i dobro navlaženu kožu:
- zadržavanje vlage i
- sprječavanje prodora alergena i iritansa.
Posljedica oštećene kožne barijere je suha, dehidrirana i nadražena koža koja je podložnija raznim bolestima te sve ranije počinje pokazivati znakove starenja.
KAKO USPORITI PRERANO STARENJE KOŽE?
Srećom, prerano starenje može se usporiti ili čak djelomično preokrenuti.
Najvažnije je spomenute uzroke preranog starenja eliminirati iz svakodnevnog života, neutralizirati njihovo djelovanje ili ga barem ograničiti.
Za najbolje rezultate predlažemo postupnu, ali konkretnu promjenu navika, s naglaskom na zdravoj prehrani, tjelovježbi i pravilnoj njezi kože.
Budući da već samo poboljšanjem prehrane možeš postići veliku promjenu, predlažemo da obratiš pozornost na skupine namirnica koje dokazano blagotvorno djeluju na kožu.1. ANTIOKSIDANSI
Neutralizirajući slobodne radikale koji oštećuju zdrave stanice, pomažu zaštititi tijelo od raznih bolesti.
Kako bismo ti osvježili pamćenje, prikupili smo neke od najčešćih antioksidansa:
- Vitamin C: agrumi, krstašice, rajčica, paprika, ananas, kivi, bobičasto voće.
- Vitamin E: sjemenke suncokreta, alge, avokado, bademi, maslac od kikirikija, marelice.
- Vitamin A: slatki krumpir, mrkva, špinat, lubenica, jabuke, tikvice.
- Polifenoli: zeleni čaj, tamna čokolada, masline, crno vino, grah, soja, kesten.
- Selen: plodovi mora, brazilski orasi, žitarice.
2. PROBIOTICI I PREBIOTICI
Probiotici su mikroorganizmi ključni za uravnoteženu crijevnu floru, a prebiotike možemo nazvati „probiotičkom hranom“. Oboji su važni za pravilnu probavu i zdrava crijeva, što se odražava i na izgledu tvoje kože.
Nezdrava crijeva ubrzavaju starenje, a osim bora, možeš primijetiti i akne, crvenilo ili čak upale.
Tvoj cilj treba biti raznolika crijevna flora. To možeš postići jedući raznovrsno voće, povrće i fermentiranu hranu. Predlažemo da se na tvojem tanjuru što češće nađu:
- probiotici: jogurt, kefir, kiseli kupus, kimchi, ukiseljeno povrće, kruh od kiselog tijesta...
- prebiotici: češnjak, luk, banane, jabuke, zobene pahuljice, lanene sjemenke...
3. ESENCIJALNE MASNE KISELINE OMEGA-3 I OMEGA-6
Budući da tvoje tijelo ne može samo proizvesti ove masne kiseline, važno je da su na tvojem tanjuru često i u pravom omjeru – idealan omjer između omega-3 i omega-6 je 1:1, a blagodati možeš osjetiti čak i s omjerom 1:4. Omega-3 masne kiseline, kojih inače nedostaje u hrani, između ostalog štite zdravlje srca, ublažavaju upale, snižavaju razinu triglicerida i inhibiraju stvaranje krvnih ugrušaka, a možeš ih pronaći u namirnicama poput ribe i morskih plodova, chia sjemenkama, orasima, uljane repice, soje, crvenog graha i špinata, a možeš ih konzumirati i u obliku kvalitetnog dodatka prehrani.4. ZAŠTITA KOŽE PRAVILNOM NJEGOM
S anti-age njegom ne trebaš čekati do 30. godine. Na taj način ćeš odgoditi pojavu prvih dubokih bora.
Na tržištu je prava poplava anti-age krema i losiona, koji nažalost uvijek iznova razočaravaju kupce, zbog čega smo zajedno s renomiranim estetskim kirurgom dr. Fabjan, razvili formulu koja zapravo ispunjava svoja obećanja.
Rezultat je Golden Tree Ageless – krema koja nedvojbeno zaslužuje naziv "fontana mladosti".Golden Tree Ageless sadrži:
- klinički dokazan ekstrakt krilate alge koji smanjuje razinu abnormalnog proteina progerina u koži za čak 79%.
- ekstrakt zelenog čaja, bogat antioksidansima koji štite kožu od čimbenika okoliša.
- Tigrovu travu za umirivanje kože, koja djeluje protuupalno i regenerativno te ubrzava sintezu kolagena u koži.
Tvoja će koža izgledati hidratizirano i zategnutije samo 5 minuta nakon nanošenja.
Za dugotrajne rezultate predlažemo korištenje kreme svaki dan - ujutro i navečer. Zahvaljujući Golden Tree Ageless, više ne moraš isprobavati desetke neučinkovitih proizvoda.Naša formula izaziva oduševljenje kod svih koji već uživaju u njezinim nevjerojatnim učincima. Pridruži im se i zablistaj sa svojim obnovljenim samopouzdanjem.